Сьогодні Прикарпатський (Карпатський) національний університет імені Василя Стефаника урочисто відзначив 85-ту річницю з часу заснування та 154 роки від дня народження свого патрона — видатного українського письменника Василя Стефаника.
Заходи розпочалися з Божественної літургії в наміренні за Україну, за мир, за кожного, хто бореться, навчається, творить і зберігає духовність у непрості часи. Спільна молитва об’єднала студентів, викладачів, працівників університету, а також почесних гостей.
Наступною знаковою подією стало відкриття пам’ятних дошок колишнім ректорам університету, які своїм життям і професійною діяльністю вплинули на становлення та розвиток вишу. Відкривали дошки в.о. ректора університету професор Ігор Цепенда разом із професорсько-викладацьким складом.
Ушанували пам’ять таких постатей:
- Олександра Андрійовича Устенка — ректора Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника (1967–1980 рр.), знаного вченого-економіста, академіка низки галузевих академій;
- Віталія Івановича Кононенка — ректора з 1986 по 2005 рр., мовознавця, академіка НАПН України, почесного ректора університету;
- Богдана Костянтиновича Остафійчука — фізика-матеріалознавця, члена-кореспондента НАН України, ректора з 2005 по 2012 рр.
Ігор Цепенда, виступаючи перед присутніми, підкреслив, що ці постаті — не лише колишні керівники, а творці ідентичності університету, які заклали основи його наукового та освітнього авторитету.
У актoвій залі університету відбулося продовження урочистої програми. Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання Героїв Небесної сотні та полеглих воїнів, які віддали своє життя за Україну.
З нагоди відкриття урочистої академії усіх присутніх привітав в. о. ректора університету Ігор Цепенда:
«Шановна університетська спільното! Дорогі гості, колеги, студенти та випускники!
Готуючись до виступу з нагоди ювілею нашого університету, я традиційно почав із цифр і досягнень: зростання професорсько-викладацького складу, перемоги у вітчизняних і міжнародних рейтингах, зростання кількості студентів — нас уже понад 17 000!
Але кілька хвилин тому ми з вами заклали символічну капсулу часу та посадили дерево життя. І ця подія змінила мою концепцію виступу. У капсулі — листи наших студентів до своїх ровесників, які навчатимуться тут через 15 років. Ми довго думали, у якій формі зберегти ці послання: папір, QR-код, флешка — ненадійні носії. Хтозна, чи буде через півтора десятиліття техніка, здатна їх прочитати.
Але це не головне. Головне — ідея.
Ці листи адресовані людям. Їх написали студенти для студентів майбутнього. І це повертає нас до простої істини: у центрі всього — людина.
Ці листи — не просто послання в майбутнє. Це наше свідчення віри в силу молодості, у тяглість традицій, у твердий фундамент, який ми закладаємо сьогодні.
За останнє десятиліття наш університет пройшов непростий, але успішний шлях. Без стратегії це було б неможливо. Але жодний стратег і жодна стратегія не працюють, якщо в них не вірять люди.
Напередодні ювілею я мав багато інтерв’ю. Один журналіст запитав: «Яке ваше найбільше досягнення за роки каденції?». Я замислився. І зрозумів: переконати колег у власній силі, у тому, що їхній інтелектуальний потенціал може зробити з доброго регіонального ЗВО — університет, який входить у десятку найкращих в Україні. Це і є найбільше досягнення.
Вірити в людину. Розкрити людину.
Розкрити людину — це допомогти їй знайти себе, реалізуватися, відчути свою цінність у великій справі розвитку університету та держави.
Нещодавно змінився охоронець на прохідній. Я під’їхав до університету, а він мене ще не знав. Запитав: «Хто ви? З якою метою їдете до університету?». І я сам собі поставив ці питання: хто я тут? З якою метою ми всі щодня йдемо до нашого університету?
Відповідь одна — щоб творити середовище, в якому народжуються знання, наука, культура, духовність. І все це — завдяки людям.
Сьогодні я хочу вклонитися нашим 62 студентам і випускникам, які віддали своє життя за незалежність України!
Сьогодні я хочу вклонитися нашим випускникам, друзям, партнерам, які протягом 85 років були з нами: від учителя в гірському селі — до державного діяча. Вони творили й творять наш університет.
Особлива подяка — нашим польським друзям, частина з яких сьогодні присутня в цій залі. Пану Зигмунту Бердиховському, який вже майже десять років підтримує наших найкращих студентів. Завдяки йому понад 100 тисяч доларів стипендіального фонду передано не для того, щоб українські студенти виїжджали за кордон, а щоб вони вчилися та жили в Україні.
Дякую нашим партнерам з найбільшого технологічного університету Центральної Європи — Академії гірничо-металургійної в Кракові, в особі почесного професора Даріуша Салі. Їхня підтримка нашої мрії про Обсерваторію, спільні проєкти з космічних технологій — це все не лише про науку. Це про довіру до людей.
Завдяки їхній підтримці ми стали асоційованими членами Європейської асоціації космічних університетів. Але найбільше я вдячний за те, що в момент істини — під час війни — вони першими зателефонували з простим запитанням: чим вам допомогти — і допомогли.
Це теж про людину.
У залі — мої колеги-ректори. Ми будували партнерства у часи, коли було важко. Не конкуренція, а співпраця стала нашою відповіддю на виклики. Особлива шана ректору Олександру Співаковському, який разом із колективом не дозволив створити російський університет на окупованій території. Він не просто зберіг — він відбудовує й творить новий університет, заснований на новітніх технологіях.
І знову — це все роблять люди. Ті, хто вистояв перед загарбником. Ті, хто підтвердив свою відданість Україні.
Дорогі друзі!
Сьогодні, у день ювілею, я хочу ще раз наголосити: університет — це не стіни і не тільки рейтинги. Це люди. Люди, які вірять. Які діють. Які творять.
Нехай серцем нашого університету завжди залишаються віра, гідність і любов до України.
Зі святом вас! З ювілеєм нашої великої університетської родини!».
Особливою подією святкування стало вручення обласної премії імені Василя Стефаника — найвищої культурної відзнаки Івано-Франківщини.
Премії вручали заступниця голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Крістіна Торган та Перший заступник Голови обласної ради Василь Гладій.
Призначили премію імені Василя Стефаника в галузі літератури:
- В номінації «Поезія» — Івану Андрушку — поету, педагогу, багаторічному учителю української мови та літератури, активному журналісту за правильність і культуру рідної мови у школі й побуті.
- В номінації «Проза» — Іванні Стеф’юк — українській письменниці, літературознавиці, етнографині, методистці, кандидатці філологічних наук, членкині Національної спілки письменників України.
- У номінації «Документальна і науково-критична література (естетика, літературознавство, мистецтвознавство, українознавство, художня публіцистика, критика, мемуаристика)» — Роману Киселюку — краєзнавцю, поету, новелісту, члену Національної спілки письменників України та Національної спілки краєзнавців України.
- В номінації «Новелістика» — Михайлу Буджаку — українському письменнику, журналісту, краєзнавцю та фольклористу.
- В номінації «Твори або роботи, що популяризують творчість Василя Стефаника, в тому числі написані письменниками, котрі проживають за межами області» Оксані Тебешевській — депутату Івано-Франківської обласної ради, Заслуженій вчительці України, відомій громадській діячці, літераторці, майстрині.
Після цього розпочалося нагородження представників університетської спільноти, які своєю працею зміцнюють авторитет вишу.
Грамоти Івано-Франківської ОВА вручили:
- Ігорю Гояну, професору кафедри соціальної психології;
- Богдану Рачію, професору кафедри прикладної фізики матеріалознавства;
- Віктору Гусаку, доценту кафедри біохімії та біотехнології;
- Ользі Деркачовій, професору кафедри української літератури;
- Діані Шеленко, професору кафедри підприємництва, торгівлі та прикладної економіки.
Подякою ОВА відзначено Лесю Данилюк, доцента кафедри трудового, екологічного та аграрного права навчально-наукового юридичного інституту.
Грамоти обласної ради вручено:
- Ользі Григорів, головному бухгалтеру;
- Тетяні Корнієнко, начальниці відділу документообігу та діловодства.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вручив грамоту міського голови:
- Галині Волощук, доценту кафедри філології Коломийського інституту.
Подяками міського голови нагороджено:
- Катерину Фомін, доцента кафедри англійської філології;
- Маріанну Жумбей, доцента кафедри іноземних мов та країнознавства факультету туризму;
- Марію Аравіцьку, професора кафедри терапії, реабілітації та морфології.
- Романа Дмитришина, професора кафедри математичного аналізу і функціонального аналізу;
- Мар’яну Сигидин, завідувачку відділу міжнародних зв’язків.
Захід продовжувався з вітальними словами від ректорів провідних університетів міста: Ігоря Чудика (ІФНТУНГ), Романа Яцишина (ІФНМУ), Олександра Співаковського (ХДУ) та проректора УКД Любомира Ілина. Почесний професор університету, академік НАПрНУ Василь Костицький виступив з промовою.